PDF Drukuj Email


Lekarz:

lek. med. Lucyna Horodecka - Wardęga

Specjalista Neurologii Dziecięcej, Specjalista Rehabilitacji, Pediatra,
Certyfikat Opisywania Badań Elektroencefalograficznych,
Certyfikat neuroterapii EEG - Biofeedback

Osoba wykonująca badanie:

mgr Barbara Babrzymąka - elektroradiolog

Rejestracja telefoniczna:

8.00 - 14.30  tel.: 12 275 17 55 wew. 114


Przygotowanie do badania:

- Należy umyć włosy, nie stosować żeli, lakierów do włosów itp.,

- Przed badaniem pacjent powinien zjeść lekki posiłek, nie należy być na czczo,
   niemowlęta i noworodki mogą zjeść w  pracowni, tuż po założeniu elektrod,
   ułatwi to zasypianie,

- Dzień przed badaniem nie należy oglądać telewizora, grać na komputerze,
   pić pepsi, napoi energetycznych, rzuć gumy,

- Nigdy nie należy odstawiać leków zapisanych przez lekarza,

- Pacjent powinien być zdrowy, bez infekcji,

- Należy powiadomić osobę wykonującą badanie o przyjmowanych lekach,
   witaminach itp.,

- Jeśli w okresie pomiędzy skierowaniem na EEG a wykonaniem badania zaszły
   zmiany w farmakoterapii, należy powiadomić o zaistniałej sytuacji,

- Pracownik, przed badaniem zbiera wywiad, należy odpowiadać wyczerpująco,

- Badanie EEG opisuje lekarz z odpowiednimi uprawnieniami.

 

Badanie EEG jest badaniemczynności mózgu, które przeprowadza się za pomocą aparatu nazywanego ELEKTROENCEFALOGRAFEM. Aparat ten zapisuje zmiany elektryczne, które powstają w milionach komórek nerwowych mózgu. Taki zapis wykazuje przyczynę dolegliwości pacjenta.

Wskazaniami do badania EEG najczęściej są:pełna diagnostyka pracy mózgu - kwalifikacja do treningów EEG Biofeedback, rozpoznanie i dokładne określenie rodzajów napadów padaczkowych, śledzenie wyników leczenia w czasie czy decyzja o odstawieniu leczenia przeciwpadaczkowego. Ponadto różnicowanie schorzeń podobnych do padaczki, tzw. nie padaczkowych zaburzeń, do których należą zaburzenia snu, zaburzenia zachowania, omdlenia i inne. Badanie EEG prowadzone jest i w innych dolegliwościach układu nerwowego np. w bólach głowy, po urazach i w innych chorobach.

Badanie EEG jest bezbolesne, niestresujące, nieinwazyjne i nie jest szkodliwe,bowiem w czasie badania wyłącznie zapisuje się czynność mózgu za pomocą elektrod przyklejonych do głowy, podobnie jak w czasie EKG zapisuje się czynność serca elektrodami przyklejonymi do klatki piersiowej. Pacjent leży na łóżku przykryty kocem i odpoczywa lub wykonuje proste polecenia np. oddech głęboki, otwarcie oczy, zamknięcie oczu.

Przebieg badania:

Badanie polega na założeniu czepka a następnie na odpowiednim rozmieszczeniu elektrod, które rejestrują zmiany potencjału elektrycznego, pochodzące od aktywności neuronów kory mózgowej i po odpowiednim ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis – elektroencefalogram. Należy odtłuścić skórę głowy w miejscach przeznaczonych do zamocowania elektrod. W celu poprawienia przewodnictwa elektrycznego powierzchnie elektrod pokrywa się specjalnym żelem bądź pastą przewodzącą.

Rodzaje badań:

EEG w czuwaniu - standardowo zapis trwa ok. 20 minut. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, pacjent powinien być spokojny, zrelaksowany. Nie mówi, nie napina mięśni, ponieważ może dojść do zakłóceń wyniku EEG tzw. artefaktów, utrudniających interpretacje wyniku. W czasie badania wykonywane są tzw. próby aktywacyjne: fotostymulacja FS (pacjent patrzy na błyski świetlne o różnej częstotliwości w celu sprawdzenia wrażliwości na światło) i hiperwentylacja Hw (wolne, głębokie oddychanie przez kilka minut). Na zalecenie lekarza wykonywane są również inne formy aktywacji. Standardowo zapis trwa ok. 20 minut, badanie przeznaczone jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych zdolnych do współpracy.