Porady na temat przygotowania dziecka do pobierania krwi


1. Pobranie najlepiej wykonywać w godzinach porannych przed przyjęciem posiłków i płynów (szczególnie słodkich) - najczęściej personel przekazuje informację, że należy być na czczo. Ważne, aby w miarę możliwości dziecko nie jadło na 8-9 godzin przed planowanym pobraniem materiału do badania laboratoryjnych. W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, nie wpływa ono istotnie na większość podstawowych badań laboratoryjnych. Wyjątek stanowi badanie poziomu glukozy. Dziecko powinno już poprzedniego dnia pić nieco więcej – ale nie soków, tylko czystej, źródlanej wody. Dzięki temu krew nie będzie zbyt gęsta i łatwo ją będzie można pobrać do próbówki.


2. Wszystkie procedury medyczne mogą wywoływać lęk u dziecka. Niepokój i rozdrażnienie może utrudnić prawidłowe pobranie oraz wywołać u dziecka uraz. Ważne, aby poinformować wcześniej dziecko o poszczególnych etapach zabiegu. Nie należy natomiast wmawiać, że będzie on zupełnie bezbolesny, ponieważ jeśli w jego trakcie dziecko odczuje ból, poczuje się oszukane. Po takim doświadczeniu nie uwierzy w kolejne nasze wyjaśnienia czy zapewnienia. Aby ograniczyć lęk dziecka, dobrze powiedzieć, że będzie to tylko bardzo krótkie i małe ukłucie i że mama/tata będą z nim przez cały czas. Można zabrać ze sobą ulubioną zabawkę. Ważne jest przygotowanie dziecka do współpracy z pielęgniarkami punktu pobrań. Warto powiedzieć, że należy słuchać Pań pobierających krew. Dzieci poniżej 2. roku życia wymagają przede wszystkim wsparcia psychicznego, przytulania i uspokajania w trakcie wykonania pobrania. Już sama obecność, a zwłaszcza bliskość rodzica, działa na dziecko uspokajająco. Maluch jest doskonałym obserwatorem, dlatego powinniśmy sami dać dobry przykład i nie okazywać zdenerwowania - taki zabieg jest dla niego wystarczająco stresujący.


3. Krew do badania pobiera się zwykle z żyły w zgięciu łokcia, czasem z żyły na przedniej powierzchni dłoni, ale także z palca. Ze względu na budowę anatomiczną w miejscu wkłucia może pojawić się wybroczyna lub zasinienie. Tego rodzaju powikłania nie są patologią, nie wynikają także z niekompetencji zespołu. Aby im przeciwdziałać, należy uciskać miejsce ukłucia przez ok. 5 minut (nie zginać rączki), by nie pojawił się krwiak.

 

Źródło: http://www.luxmed.pl/dla-pacjentow/o-zdrowiu/informacje/pobieranie-krwi---jak-przygotowacdziecko.html