Od września 2016 r. w strukturze Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika znajduje się Małopolskie Centrum Rehabilitacji Dzieci „Solidarność” w Radziszowie. Chcąc zaproponować pacjentom i ich rodzinom lepsze warunki opieki zdrowotnej, w poniedziałek 6 marca, pododdział rehabilitacji neurologicznej oraz rehabilitacji ogólnoustrojowej został przeniesiony z Krakowa do Radziszowa. Dzięki temu powstał nowy oddział rehabilitacji neurologicznej dla dzieci w Małopolsce.
Utworzenie dziecięcego oddziału rehabilitacji neurologicznej w Radziszowie to ważne wydarzenie na zdrowotnej mapie Małopolski. To jedyny taki oddział w regionie. Stale rośnie zapotrzebowanie na oddziały rehabilitacji specjalistycznej. Dysponujemy odpowiednimi warunkami, aby przygotować takie zaplecze w Radziszowie. Utworzenie oddziału to pierwszy krok na tej drodze – komentuje Stanisław Stępniewski, Dyrektor WSSDz im. św. Ludwika. - Oczywiście finalne przeniesienie pododdziałów do Radziszowa było poprzedzone wewnętrzną akcją informacyjną skierowaną do rodziców i pacjentów szpitala. Nie chcieliśmy dopuścić do sytuacji, kiedy pacjent zostałby przeniesiony w trakcie trwania jego leczenia lub żeby nie wiedział, że przyszły turnus, trwający średnio około 3 tygodnie, spędzi w zupełnie innym miejscu. W związku z tym czekaliśmy do zakończenia się wszystkich turnusów rehabilitacyjnych, tj. do 3 marca – dodaje Dyrektor S. Stępniewski.
Szpital w Radziszowie dysponuje 92 łóżkami – 80 rehabilitacji ogólnoustrojowej oraz 12 rehabilitacji neurologicznej. Dla porównania krakowski oddział, w skład którego wchodził nie tylko pododdział rehabilitacji neurologicznej oraz ogólnoustrojowej, ale również dwa inne, liczył w sumie 34 łóżka. W ramach oddziału rehabilitacji neurologicznej działa sześć dwuosobowych sal. Rodzic lub opiekun może przebywać razem z dzieckiem przez cały okres hospitalizacji. Przygotowane są dla nich łóżka tuż obok łóżek pacjentów. Sale chorych wyposażone są w pełen węzeł sanitarny. Pacjenci mają zapewnioną całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską, pomoc psychologiczną oraz pedagogiczną. Na terenie szpitala funkcjonuje także szkoła. W Krakowie na oddziale dzieci starszych pozostał pododdział reumatologiczny oraz neurologiczny.